sobota, 7 czerwca 2014

Historia Pielgrzymki Polaków w Norwegii do Mariaholm

Gdy u stóp Pani Jasnogórskiej kolejne zastępy pielgrzymów przynoszą w ofierze swe intencje z najdalszych zakątków Polski, tysiące kilometrów od swojej ojczyzny w sercu kraju wikingów i ojczyźnie mroźnych zim nasi bracia Polacy spotykają się już 29 raz na corocznej pielgrzymce do Mariaholm.

Pomysł pielgrzymowania do Mariaholm zrodził się 29 lat temu w głowie pana Mariusza Zapalowicza i Wojciecha Piwarskiego. Sam cel pielgrzymki to miejsce, gdzie w dawnych czasach pewnemu rolikowi przyśniła się Matka Boska. Było to tak silne przeżycie dla tego prostego i dobrego człowieka, że od razu potem przeszedł na katolicyzm . Kiedy jego ziemskie dni dobiegały końca swą ziemię przepisał w testamencie Kościołowi Katolickiemu. W drugiej połowie lat 60 podczas budowy katolickiego ośrodka rekolekcyjno-konferencyjnego na terenie podarowanej przez rolnika działki znaleziono figurkę Matki Boskiej Z Enbakk datowaną na XIII wiek. Oryginał został umieszczony w Muzeum Narodowym w Oslo, z kolei jedna z kopii znalazła się w Mariaholm.

Polscy pielgrzymi w Norwegii swe intencje składają u stóp kopii figury Matki Boskiej z Enebakk, ale również powierzają swe troski błogosławionemu Ks. Jerzemu Popiełuszce, który właśnie w Mariaholm ma swój pomnik. Warto dodać, że jest to pierwszy pomnik, jaki powstał po męczeńskiej śmierci błogosławionego.

Tegoroczna pielgrzymka stała się niezwykła także z tego względu, gdyż właśnie do Mariaholm pielgrzymowała relikwia bł. Jerzego Popieluszki wręczona przez delegatów z Polski: Andrzeja Melaka – Przewodniczącego Komitetu Katyńskiego, Lesława Majewskiego z Komitetu Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki, Jana Edwarda Marczaka – Dowódcę Kościelnej Służby Porządkowej Totus Tuus oraz Ignacego Kickiego – Dowódcę Grupy Siedleckiej K.S.P. Totus Tuus.
Pielgrzymka naszych rodaków zaczęła się o 8:00 rano w kościele Świętego Olava w stolicy norwegii - Oslo. Następnie wszyscy uczestnicy pielgrzymki udali się do Askim, gdzie po Mszy świętej w kościele Mariakilde, po solidnym śniadaniu przygotowanym przez organizatorów cała grupa wyruszyła ze śpiewem na ustach i relikwiami błogosławionego Ks. Jerzego do Mariaholm. Widok około 250 osób idących z modlitwą i śpiewem na ustach w kraju, gdzie dominującym odłamem chrześcijaństwa jest protestantyzm, był bardzo niezwykłym obrazem dla rodowitych Norwegów.

Gesty solidarności były również ze strony kierowców, którzy przy użyciu klaksonów obwieszczali radość i entuzjazm z widoku tak niecodziennego pochodu. Bardzo budującym jest fakt, że w pielgrzymce nie szli wyłącznie Polacy. Nie zabrakło również norweskich katolików, którzy nie ukrywali swej radości z faktu uczestnictwa w tak niezwykłym wydarzeniu.

Atmosferę przyjaźni i miłości podsycała również grupa rekolekcjonistów ze wspólnoty Dobrego Pasterza z Katowic, która przybyła do Norwegii na rekolekcje poprzedzające pielgrzymkę. 

W trakcie marszu zachęcała pielgrzymów do śpiewu oraz prowadziła modlitwy. Uczestnicy pielgrzymki mieli również możliwość podzielenia się z innymi swoimi intencjami, z jakimi wyruszyli do Mariaholm. Marsz, śpiewy i modlitwy umilały dodatkowo przepiękne okoliczności przyrody, które dzięki dobrej pogodzie, jaka towarzyszyła pielgrzymom, sprawiły, że nawet najbardziej zmeczeni szli z uśmiechem na ustach. Dodatkową atrakcją była przerwa w Spydebergu nad Glomma, gdzie wędrowcy mogli nabrać sił i skosztować wody ze źródełka św. Michała Archanioła, które jak podają źródła historyczne w średniowieczu było jednym z ważnych obiektów kultu i pielgrzymek na starym trakcie królewskim ze Szwecji przez Oslo do Trondheim.
Pielgrzymi wraz z delegacją z Polski udali się pod pomnik błogosławionego Popiełuszki, gdzie po uroczystym przekazaniu relikwii każdy z pielgrzymów miał możliwość ich ucałowania. Następnie wędrowcy udali się do kościoła, gdzie miała miejsce uroczysta Msza święta kończąca pielgrzymkę. W ramach podziękowań osoby szczególnie zasłużone działalnością na rzecz Polonii Norweskiej zostały wyróżnione krzyżami z fragmetem skały z pomnika ks. Jerzego. Na samym końcu celebrans pobłogosławił wszystkich zgromadzonych i zaprosił na przyszły rok na okrągłą 30 pielgrzymkę do Matki Boskiej w Mariaholm.

W wydarzeniu uczestniczyli również studenci z WSKSiM dla których postać błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki jest bardzo bliska ze względu na coroczne pielgrzymowanie do miejsca porwania błogosławionego, ktore mieści się niedaleko kampusu akademickiego. Z tego miejsca pragną oni również podziękować organizatorom, kapłanom i wszystkim tym, których spotkali na pielgrzymim szlaku do Mariaholm za możliwość uczestnictwa w tak pieknym i niecodziennym wydarzeniu.


Michał Matuszak, korespondent z Norwegii


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz